SILVER & METAL / Silver / Sugar bowl 15902016
nr 1590 2016
SUGAR BOWL
med senare lock, silver, Georg II, Stämplat Robert Lucas London, 1731. Diameter: 11 cm, height: 6, 5+ 3, weight: 260 gr, Locket/skedskål stämplat 1733, invändigt förgyllda.
med senare lock, silver, Georg II, Stämplat Robert Lucas London, 1731. Diameter: 11 cm, höjd: 6, 5+ 3, vikt: 260 gr
Condition: Locket/skedskål stämplat 1733, invändigt förgyllda
3000
SEK 2600
Monday January 15 2024
at 20:03:11
2.000 kr
2.200 kr
2.400 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver